-
Jak se určuje výši ceny pro vodné a stočné?
Ceny pro vodné a stočné zůstávaly před rokem 1989 dlouhá léta na velmi nízké úrovni. Šlo spíše o symbolický poplatek, stát provoz vodovodů a kanalizací masivně dotoval ze státního rozpočtu. Po roce 1989 plošné dotování cen skončilo a byly vytvořeny podmínky pro postupné dosažení reálných cen. Dnešní ceny odrážejí skutečné provozní náklady, zpravidla však ještě nepokrývají potřebné investiční výdaje na obnovu a další rozvoj vodohospodářské infrastruktury.
Pro stanovení cen pro vodné a stočné určuje stát přesná pravidla, jejichž dodržování následně pravidelně kontroluje. Ceny na základě kalkulací provozovatele vodovodů a kanalizací zpravidla schvalují vlastníci těchto sítí, což jsou v drtivé většině města a obce či jejich svazky. Tím je zajištěna násobná kontrola oprávněnosti nákladů kalkulovaných provozovatelem do cen pro vodné a stočné.
-
Je vodné a stočné vysoké?
Průměrné náklady na vodné a stočné představují jen asi dvě procenta z celkových výdajů domácností. Průměrná cena pro vodné a stočné činí v součtu v České republice přibližně 80 korun za metr krychlový, což je 0,08 korun, tedy 8 haléřů za litr. Pro srovnání – litr balené vody stojí v obchodě přibližně 8 korun.
-
Co se promítá do ceny vody?
Ceny pro vodné a stočné jsou podle zákona č. 526/1990 Sb., o cenách, zařazeny mezi tzv. věcně usměrňované ceny. To znamená, že do cen pro vodné a stočné je provozovatel oprávněn promítnout jen ekonomicky oprávněné náklady a přiměřený zisk. Ministerstvo financí také každoročně taxativně stanovuje, které náklady do cen zahrnout nelze.
Do kalkulace cen pro vodné a stočné se promítají tyto nákladové položky:
- Nájemné za vodohospodářský majetek – nájemné hradí provozovatel vodovodů a kanalizací vlastníkům těchto sítí, zpravidla městům a obcím. Nájemné slouží jako zdroj prostředků na obnovu stávajících vodovodních a kanalizačních sítí, úpraven pitné vody a čistíren odpadních vod. Zároveň může být z těchto prostředků realizován i rozvoj vodohospodářské infrastruktury. V průměru představuje nájemné více než třetinu celkových nákladů zahrnutých do ceny pro vodné a stočné. Přesto však úroveň nájemného, zejména u malých měst a obcí, nepokrývá ani prostou obnovu stávajícího vodohospodářského majetku. Města a obce jsou tak nuceny hradit investice do obnovy vodohospodářské infrastruktury z jiných zdrojů.
- Fixní náklady na provoz vodohospodářské infrastruktury – jedná se o náklady, které je nezbytné vynaložit na zajištění provozu sítí bez ohledu na výši spotřeby pitné vody a produkce odpadních vod. Patří sem například náklady na opravy a údržbu vodohospodářského majetku, na osobní náklady zaměstnanců či na laboratorní rozbory pitné a odpadní vody.
- Variabilní náklady na provoz vodohospodářské infrastruktury – jedná se o náklady, které jsou závislé na výši spotřeby pitné vody a produkce odpadních vod. Patří sem například náklady na likvidaci odpadů vznikajících při výrobě pitné vody a čištění odpadní vody, na chemikálie potřebné na čištění pitné i odpadní vody či poplatky za odběr povrchové a podzemní vody.
Pro výpočet cen pro vodné a stočné jsou celkové náklady vztažené k prodanému množství pitné vody (u vodného) nebo odvedené odpadní vody (u stočného). Vzhledem k tomu, že zhruba 70% nákladů je fixních (nájemné a fixní provozní náklady), je cena výrazně závislá na množství prodané (odvedené) vody.