V následujících bodech najdete důležité informace, doporučení a odkazy pro veřejnost a odběratele. Pokud jsou citovány legislativní předpisy, pak "ZVK" znamená zákon č. 274/2001 Sb. o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu a o změně některých zákonů (zákon o vodovodech a kanalizacích) v platném znění a "Vyhláška" vyhlášku č. 428/2001 Sb., kterou se provádí zákon o vodovodech a kanalizacích.
-
Zákaznický účet
Smluvní údaje, vyúčtování, přehled spotřeby a vyřízení požadavků - to vše on-line a na jednom místě.
Přes modré tlačítko MŮJ ÚČET v horní liště webu se dostanete na stránku zákaznického portálu. Portál můžete využívat i jako nepřihlášený uživatel, kdy můžete zadávat např. samoodečet vodoměru a komunikovat s námi přes obecný požadavek.
Pokud si zaregistrujete svůj zákaznický účet, máte přístup k veškerým smluvním údajům, které si můžete opravovat a doplňovat, můžete si nastavovat a měnit zálohové platby, kontrolovat vyúčtování a platby, nastavit elektronické zasílání vyúčtování, zadávat samoodečet vodoměru s vložením fotografie stavu vodoměru, komunikovat s námi přes obecný požadavek a přihlásit se ke službě Infokanál pro zasílání informací o haváriích a plánovaných odstávkách vody ve Vašem odběrném místě. V případě chytrého dálkově odečítaného vodoměrů si můžete kontrolovat spotřebu vody a nastavovat alarmové události.
Registrace je velmi rychlá, veškeré potřebné informace k registraci naleznete zde.
Pokud jste odběratelem u více odběrných míst, máte ke všem přístup pod jedním zákaznickým účtem (registrací).
Správce nemovitostí po doložení plné moci od odběratelů má při přihlašování na výběr z jednotlivých odběratelů a může přistupovat k jejich účtům.
-
Technické požadavky
Technické požadavky na vnitřní vodovod napojované nemovitosti musí odpovídat ČSN EN 806-1, na vnitřní kanalizaci pak ČSN 756760. V případě, že bude v nemovitosti využíván k zásobování vodou mimo veřejného vodovodu ještě jiný zdroj vody, musí být vnitřní vodovod prokazatelně rozdělen na dvě samostatné části. Oddělení obou zdrojů nesmí být provedeno pouze uzávěrem.
Technické požadavky na vodovodní přípojky jsou definovány dle ČSN 755411, technické požadavky na kanalizační přípojky a stokové sítě dle ČSN 756101. Dimenzi (velikost) vodovodní/kanalizační přípojky stanovuje (navrhuje) projektová dokumentace přípojky nemovitosti, která je připojena k veřejnému vodovodu/kanalizaci.
Bližší informace k technickým požadavkům naleznete v technických standardech publikovaných na stránkách společnosti v sekci Technická vyjádření.
-
Zjišťování množství, umístění vodoměrů, výjimky u srážkových vod
Množství dodané vody měří provozovatel vodoměrem, který je stanoveným měřidlem podle zvláštních právních předpisů. Jiný způsob určení množství dodané vody může stanovit v odůvodněných případech pouze vlastník vodovodu, popřípadě provozovatel vodovodu, pokud je k tomu vlastníkem zmocněn, a to se souhlasem odběratele. Vodoměrem registrované množství dodané vody nebo jiným způsobem určené množství dodané vody je podkladem pro vyúčtování dodávky (fakturaci) vody (§ 16/1 ZVK).
Povinností odběratele je dodržet podmínky umístění vodoměru stanovené vlastníkem, popřípadě provozovatelem vodovodu. Pokud vnitřní vodovod nevyhovuje požadavkům pro montáž vodoměru, je odběratel povinen na písemné vyzvání provozovatele provést v přiměřené lhůtě potřebné úpravy na připojované stavbě nebo pozemku (§ 17/1 ZVK).
Umístění vodoměru je dáno technickými standardy naší společnosti a technickými podmínkami výrobce vodoměru. Montáž a dodávku vodoměru provádí vždy naše společnost na objednávku stavebníka a po uvedení řadu do provozu.
Vodoměr může být umístěn ve vodotěsné šachtě umístěné za hranicí nemovitosti odběratele. Ve výjimečných případech, kdy z prostorových důvodů není možno vybudovat vodoměrnou šachtu na hranici nemovitosti, je možné po dohodě s naší společností vodoměr umístit:
- u podsklepených objektů v suterénu, nebo
- u nepodsklepených objektů na chodbě ve skříňce nebo výklenku ve zdi,
a to za předpokladu, že přípojka splňuje ostatní technické podmínky.
Bližší informace naleznete v technických standardech publikovaných na stránkách společnosti v sekci Technická vyjádření.
Množství odpadních vod vypouštěných do kanalizace měří odběratel svým měřicím zařízením, jestliže to stanoví kanalizační řád. Pokud není množství vypouštěných odpadních vod měřeno, předpokládá se, že odběratel, který odebírá vodu z vodovodu, vypouští do kanalizace takové množství vody, které odpovídá zjištění na vodoměru nebo směrným číslům roční potřeby vody, pokud nejsou instalovány vodoměry. V případě, kdy je měřen odběr z vodovodu, ale je také možnost odběru z jiných zdrojů, použijí se ke zjištění spotřeby vody směrná čísla roční potřeby nebo se k naměřenému odběru z vodovodu připočte množství vody získané z jiných, provozovatelem vodovodu měřených zdrojů (§ 19/1,5 ZVK). Měřící zařízení pro určení vody z jiných zdrojů je ve vlastnictví odběratele.
Odběratel si může na svůj náklad osadit na vnitřním vodovodu vlastní podružný vodoměr (např. pro byt, ubytovnu, prodejnu, výrobnu, pronajaté prostory). Odpočet z podružného vodoměru nemá vliv na určení množství provozovatelem dodané vody (§ 17/8 ZVK).
Jestliže odběratel vodu dodanou vodovodem zčásti spotřebuje bez vypouštění do kanalizace a toto množství je prokazatelně větší než 30 m3 za rok, může každý rok uplatnit snížení množství odváděných odpadních vod. Podkladem pro výpočet snížení je průkazné měření množství vypouštěné odpadní vody vlastním vodoměrem, nebo, po předchozí dohodě s provozovatelem, odborný výpočet podle technických propočtů předložených odběratelem a ověřených provozovatelem (§ 19/7 ZVK).
Odvádí-li se odpadní voda a srážková voda společně, jedná se o jednotnou kanalizaci a srážkové vody se vtokem do této kanalizace přímo, nebo přípojkou stávají odpadními vodami (§ 2/2 ZVK).
Povinnost platit za odvod srážkových vod do kanalizace mají téměř všichni majitelé nemovitostí, ve kterých je prováděna podnikatelská činnost (výjimky stanovuje ZVK, uvedeny dále). Platba se vypočítává součinem plochy nemovitosti, koeficientu odtokovosti, hodnotou dlouhodobého srážkového úhrnu lokality a cenou stočného (blíže ve formuláři Prohlášení odběratele-srážky.
Není-li množství srážkových vod odváděných do jednotné kanalizace přímo přípojkou nebo přes uliční vpust měřeno, vypočte se toto množství způsobem, který stanoví prováděcí právní předpis (§ 19/6 ZVK). Výpočet množství srážkových vod odváděných do jednotné kanalizace je uveden ve smlouvě o odvádění odpadních vod a je dán Vyhláškou (příloha č. 16).
Povinnost platit za odvádění srážkových vod do kanalizace pro veřejnou potřebu se nevztahuje na plochy dálnic, silnic, místních komunikací a účelových komunikací veřejně přístupných, plochy drah celostátních a regionálních včetně pevných zařízení potřebných pro přímé zajištění bezpečnosti a plynulosti drážní dopravy s výjimkou staveb, pozemků nebo jejich částí využívaných pro služby, které nesouvisí s činností provozovatele dráhy nebo drážního dopravce, zoologické zahrady a plochy nemovitostí určených k trvalému bydlení a na domácnosti (§ 20/6 ZVK).
Povinnost platit vodné a stočné se nevztahuje na jednotky požární ochrany při záchranných a likvidačních pracích (§ 20/7 ZVK).
-
Přerušení nebo omezení dodávky vody
Provozovatel je oprávněn přerušit nebo omezit dodávku vody nebo odvádění odpadních vod bez předchozího upozornění jen v případech živelní pohromy, při havárii vodovodu či kanalizace, vodovodní přípojky nebo kanalizační přípojky nebo při možném ohrožení zdraví lidí nebo majetku. Přerušení nebo omezení dodávky vody je provozovatel povinen bezprostředně oznámit územně příslušnému orgánu ochrany veřejného zdraví, vodoprávnímu úřadu, nemocnicím, operačnímu středisku hasičského záchranného sboru kraje a dotčeným obcím. Tato povinnost se nevztahuje na přerušení nebo omezení dodávky vody pouze havárií vodovodní přípojky (§ 9/5 ZVK).
Provozovatel je oprávněn přerušit nebo omezit dodávku vody a odvádění odpadních vod do doby, než pomine důvod přerušení nebo omezení (§ 9/6 ZVK),
- při provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních pracích,
- nevyhovuje-li zařízení odběratele technickým požadavkům tak, že jakost vody nebo tlak ve vodovodu může ohrozit zdraví a bezpečnost osob a způsobit škodu na majetku,
- neumožní-li odběratel provozovateli, po jeho opakované písemné výzvě, přístup k vodoměru, přípojce nebo zařízení vnitřního vodovodu nebo kanalizace za podmínek uvedených ve smlouvě uzavřené podle § 8 odst. 6 ZVK,
- bylo-li zjištěno neoprávněné připojení vodovodní přípojky nebo kanalizační přípojky,
- neodstraní-li odběratel závady na vodovodní přípojce nebo kanalizační přípojce nebo na vnitřním vodovodu nebo vnitřní kanalizaci zjištěné provozovatelem ve lhůtě jím stanovené, která nesmí být kratší než 3 dny,
- při prokázání neoprávněného odběru vody nebo neoprávněného vypouštění odpadních vod, nebo
- v případě prodlení odběratele s placením podle sjednaného způsobu úhrady vodného nebo stočného po dobu delší než 30 dnů.
Přerušení nebo omezení dodávky vody nebo odvádění odpadních vod podle odstavce 6 je provozovatel povinen oznámit odběrateli v případě přerušení nebo omezení dodávek vody nebo odvádění odpadních vod (§ 9/7 ZVK)
- podle odstavce 6 písm. b) až g) alespoň 3 dny předem,
- podle odstavce 6 písm. a) alespoň 15 dnů předem současně s oznámením doby trvání provádění plánovaných oprav, udržovacích nebo revizních prací.
V případě přerušení nebo omezení dodávky vody nebo odvádění odpadních vod podle odstavce 5 nebo odstavce 6 písm. a) je provozovatel oprávněn stanovit podmínky tohoto přerušení nebo omezení a je povinen zajistit náhradní zásobování pitnou vodou nebo náhradní odvádění odpadních vod v mezích technických možností a místních podmínek (§ 9/8 ZVK).
Provozovatel je povinen neprodleně odstranit příčinu přerušení nebo omezení dodávky vody nebo odvádění odpadních vod podle odst. 5 nebo odstavce 6 písm. a) a bezodkladně obnovit dodávku vody nebo odvádění odpadních vod (§ 9/9 ZVK).
V případě, že k přerušení nebo omezení dodávky vody nebo odvádění odpadních vod došlo podle odstavce 6 písm. b) až g), hradí náklady s tím spojené odběratel (§ 9/10 ZVK).
Obec může v samostatné působnosti vydat obecně závaznou vyhlášku, kterou upraví způsob náhradního zásobování vodou a náhradního odvádění odpadních vod podle místních podmínek (§ 9/11 ZVK).
Náhradní zásobování je zajištěno technickými prostředky provozovatele v návaznosti na místní a povětrnostní podmínky, délku trvání a denní dobu přerušení či omezení dodávky vody.
Informování osob je zajištěno prostřednictvím těchto stránek v sekci MOJE OBEC a zasláním SMS zprávy přihlášeným odběratelům přes službu SMS Infokanál. Pokud nejste registrování, využijte této bezplatné služby. Informace o odstávkách a haváriích je také zasílána obci, v jejíž působnosti k odstávce vody dojde či došlo.
-
Jakost pitné vody a tlak
Kvalita vody se obecně řídí vyhláškou č. 252/2004 Sb., kterou se stanoví hygienické požadavky na pitnou a teplou vodu a četnost a rozsah kontroly pitné vody. V souladu s vyhláškou jsou prováděny pravidelné rozbory pitné vody.
Informace o jakosti a tlaku jsou od 1.1.2014 uváděny ve Smlouvě o dodávce vody a odvádění odpadních vod.
Informace o jakosti jsou ve smlouvě uvedeny pro ukazatele stanovené ZVK. Hodnoty dalších ukazatelů, na které se nejčastěji zákazníci dotazují, jsou k dispozici na webových stránkách po zvolení MOJE OBEC v sekci kvalita vody, kde jsou průběžně aktualizovány, dojde-li ke změně. Hodnoty ukazatelů, které nejsou uvedeny na webových stránkách pro daný vodovod, je možné získat na vyžádání.
Informace o tlaku jsou uvedeny ve smlouvě v mezních hodnotách podle Vyhlášky, hodnoty na konkrétním odběrném místě jsou zjišťovány a k dispozici na vyžádání v rámci reklamačního řízení.
Hodnoty maximálního a minimálního tlaku dané Vyhláškou:
- maximální přetlak v nejnižších místech vodovodní sítě každého tlakového pásma nesmí převyšovat hodnotu 0,6 MPa, v odůvodněných případech se může zvýšit na 0,7 MPa (§ 15/4),
- při zástavbě do dvou nadzemních podlaží hydrodynamický přetlak v rozvodné síti musí být v místě připojení vodovodní přípojky nejméně 0,15 MPa, při zástavbě nad dvě nadzemní podlaží nejméně 0,25 MPa (§ 15/5 ).
-
Kanalizační řád, limity znečištění, zakázané látky
Kanalizací mohou být odváděny odpadní vody jen v limitech znečištění a v množství stanoveném v kanalizačním řádu a ve smlouvě o odvádění odpadních vod. Odběratel je povinen v místě a rozsahu stanoveném kanalizačním řádem kontrolovat míru znečištění vypouštěných odpadních vod do kanalizace (§ 18/2 ZVK).
U běžných splaškových vod se předpokládá, že odpovídají svým znečištěním kanalizačnímu řádu, takže pokud není ve smlouvě mezi odběratelem a provozovatelem uvedena povinnost kontroly jakosti odpadních vod, je tato podmínka zákona splněna.
Míra a maximální znečištění odváděných odpadních vod a zakázané látky jsou definovány v kanalizačním řádu pro příslušnou obec. Kanalizační řády jsou k dispozici na příslušném obecním úřadě, vodoprávním úřadě, u vlastníka a u provozovatele infastruktury a jsou zveřejněny na webových stránkách společnosti v sekci MOJE OBEC.
V odpadní vodě, a tedy i v kanalizaci, velmi často končí předměty a látky, které do ní nepatří. Nejenže poškozují kanalizační potrubí a další zařízení, ale také zvyšují náklady na čištění odpadních vod. Typické je to například pro tuky a oleje, hygienické potřeby, kuchyňský odpad, chemikálie. Pro lepší orientaci, co do odpadu nepatří, je možné sledovat stránky vzdělávacího projektu Doodpadu.
V případě, že je kanalizace ukončena čistírnou odpadních vod, není dovoleno vypouštět do této kanalizace odpadní vody přes septiky a čistírny odpadních vod, pokud se nejedná o čistírny odpadních vod k odstranění znečištění, které převyšuje limity znečištění uvedené kanalizačním řádem (§ 18/3 ZVK).
-
Odpovědnost za vadné plnění
Rozsah a podmínky odpovědnosti za vady jsou uvedeny ve smlouvě o dodávce vody a odvádění odpadních vod a jsou definovány v reklamačním řádu, který je umístěný na webových stránkách společnosti. Reklamační řád stanovuje rozsah a podmínky uplatnění práva odběratele z vadného plnění, způsob a místo jeho uplatnění, včetně nároků vyplývajících z povinnosti provozovatele.
Reklamaci může odběratel uplatnit telefonicky na tel. čísle 800 100 663, písemně na adrese Vodovody a kanalizace Beroun, a.s., Mostníkovská 255/3, 266 01 Beroun - Závodí, zaslat e-mailem na adresu vakberoun@vakberoun.cz, přes obecný požadavek v zákaznickém portálu na adrese https://zakaznik.vakberoun.cz/, nebo osobně v sídle společnosti, zákaznických centrech či obchodních kancelářích.
Písemná reklamace nebo záznam o reklamaci musí obsahovat jméno a příjmení odběratele, adresu odběratele a případné telefonní spojení, místo odběru pitné vody nebo vypouštění odpadních vod, popis vady nebo reklamace.
Provozovatel je povinen zajistit vyřízení reklamace a podání zprávy odběrateli o způsobu jejího vyřízení bez zbytečného odkladu na adresu odběratele. Reklamace musí být vyřízena nejpozději do 30 dnů ode dne jejího uplatnění, pokud se provozovatel s odběratelem nedohodli na lhůtě delší.
Odběratel má dle § 20d a násl. zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, v platném znění, právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu vyplývajícího ze smlouvy o dodávce pitné vody a odvádění odpadních vod. Dle § 20e písm. d) tohoto zákona je subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů Česká obchodní inspekce, na kterou se odběratel může v takovém případě obrátit.
Stížnosti uplatněné odběratelem jsou jako reklamace vedeny oddělením zákaznických služeb, průběžně řešeny, vyhodnocovány jejich příčiny a přijímána vhodná opatření k nápravě.
-
Omezení odvádění srážkových vod
V roce 2021 vstoupila v platnost novela vodního zákona (254/2001 Sb.), která ukládá majitelům novostaveb i stavebníkům změn stávajících staveb nebo změn jejich užívání povinnost zachytávat dešťovou vodu.
Jak správně hospodařit s dešťovou vodou?
Zasakování dešťové vody
Vždy preferujeme zasakování dešťové vody v místě dopadu spíše než její odvádění do kanalizace a dále do řek. Zasakováním, například pomocí zasakovací rýhy, zasakovacího průlehu nebo zasakovací šachty, obnovujeme spodní vodu a podporujeme odpařování, čímž předcházíme suchu.
Zelená střecha
Střechy s klasickými krytinami (asfalt, plast, plech, keramické či betonové tašky) mají tu nevýhodu, že veškerá voda, která na ně dopadá, je většinou hned odváděna přímo do kanalizace. V horkých letních dnech se navíc tyto střechy rozpalují a zvyšují okolní teplotu. Zelená střecha neboli vegetační střecha je naopak schopná mnoho vody zadržet a odparem ochlazovat okolí. Kromě toho zelená střecha spotřebovává CO2 , filtruje škodlivé látky ze vzduchu a poskytuje životní prostor pro rostliny i zvířata. Stejně může fungovat i vertikální zahrada.
Propustné povrchy
V městské zástavbě i na soukromých zahradách se vždy snažíme zpevněné nepropustné plochy, jako jsou vydlážděná a vybetonovaná prostranství, nahrazovat těmi propustnými, které snižují teplotu okolí, zpomalují odtok vody a podporují odpařování (např. trávník, štěrk, vegetační tvárnice, dřevěné rošty, dlažba porézní nebo se zatravněnými spárami). Plnohodnotné zelené plochy navíc výrazně snižují prašnost a hluk.
Dešťová voda v domácnosti
Věděli jste, že až 50 % spotřeby pitné vody lze nahradit vodou dešťovou? Její použití je vhodné pro zalévání a úklid, ale i splachování toalet a praní prádla. Pro zalévání je dešťová voda navíc vhodnější než voda z vodovodního řadu, protože je chudá na soli, a tak při jejím používání nedochází k zasolování půdy. I praní dešťovou vodou je výhodné. Dešťová voda je totiž měkká, lépe se v ní tedy rozpouštějí prací prostředky, čímž se zároveň snižuje jejich spotřeba. Používáním dešťové vody k praní navíc nevzniká vodní kámen. Pro dešťovou vodu, kterou chceme využívat v domácnosti, je vhodné zřídit podzemní nádrž s přepadem do vsaku.
Více např. na Počítáme s vodou.
-
Fakturace, zálohy, způsob vyúčtování
Informace k fakturaci, zálohovým platbám a způsobu vyúčtování jsou uvedeny ve Smlouvě o dodávce pitné vody a odvádění odpadních vod. Odečtový cyklus (vystavení faktur) stanovuje provozovatel v rozsahu nepřesahujícím 12 měsíců.
Odběratel má právo sjednat a dodavatel má právo stanovit zálohový způsob plateb až do výše ceny za průměrnou (popř. očekávanou) spotřebu za příslušné období a při změně ceny nebo výše odběru vody (vypouštění odpadních vod) výši zálohy automaticky tímto způsobem upravit. V případě sjednání záloh odpovídá odečtový cyklus zúčtovacímu období záloh.
Zúčtování záloh a vyúčtování vodného a stočného provede provozovatel do 30 dnů po uplynutí zúčtovacího období fakturou (daňovým dokladem) se lhůtou splatnosti min. 14 dnů od vystavení na základě odečtu měřidel (u neměřených odběrů na základě přiznaných skutečností), který probíhá podle odečtových cyklů provozovatele. Provozovatel může případné přeplatky a nedoplatky z vyúčtování do výše 100 Kč převést do dalšího období. Ostatní přeplatky vrací provozovatel odběrateli do 60 dnů od zúčtování.
Pokud má zákazník registrovaný zákaznický účet, může si zálohové platby spravovat sám a sledovat veškeré své platby a vyúčtování.